вівторок, 6 червня 2017 р.

Проповідь Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета 5 червня, в День Святого Духа, у луцькому кафедральному соборі Святої Трійці

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа! Слава Ісусу Христу!
Дорогі браття і сестри, поздоровляю вас з празником на честь Святої Троїці. Сьогодні відзначаємо День Святого Духа.
Господь наш Ісус Христос подолав гріх в людській природі через страждання, смерть і воскресіння. І зробив людську природу святою. Але в одній особі – в особі Ісуса Христа. Він прийшов спасти людей всіх. То як тепер подвиг Ісуса Христа повинен перейти на всіх людей, щоб всі вони спаслись? Яким чином? Зусиллями людини? Ні. Апостол Павло як сказав – виконанням Закону не спасеться жодна людина. Чому не може спастися жодна людина виконанням Закону? А тому, що вона не може виконати цей Закон. А раз не може виконати цей Закон, то підлягає покаранню. І тому смерть і страждання залишаються за людиною.
А Ісус Христос, подолавши гріх і смерть в одній людині, визволив людину від гріха і смерті. І тому Його праведність переходить на все людство. Так само, як гріховність Адама переходить на все людство. Народилась – і вже ввійшла. І саме зачаття, і народження дитини є у стані гріха. Тому пророк Давид і каже: «В беззаконні я зачатий і в гріхах народила мене мати». І тепер виникає питання у вас: «А як же тепер подвиг Ісуса Христа, Його спасіння, яке Він звершив, переходить на кожну людину?». Як? Через Духа Святого.
Дух Святий очищає людину від гріха. А прийде час, що Господь подолає і смерть. Тобто ми всі воскреснемо нашими тілами. Так вчить Божественне Одкровення. І ми повинні вірити цьому. Але не тільки вірить. Ми бачим на ділі дію Святого Духа. Яким чином апостоли (деякі з них були зовсім неграмотні) просвітили всю Римську імперію, тобто «весь світ»? Яким чином? Своїм словом? Вони були в слові немудрі, а просвітилися дією благодаті Святого Духа.
В чому вона виявлялася, благодать Святого Духа?
Ну, ви візьміть приклад апостола Петра. Коли він молився у храмі і вийшов, каліка, який сидів біля храму, став просити в нього грошей. Апостол каже: «Грошей не маю, а те, що маю, – даю». І сказав йому: «Встань і йди!». І каліка встав і пішов. Ось скажіть, будем ми вірить апостолу? Чи будем сумніваться? Будем вірить.
Або візьміть апостола Павла, який виганяв бісів. І його навіть чародії об’явили, що це бог зійшов з неба. І стали йому кланятися як богові. Він заборонив. То хто діяв? Людина чи Дух Святий?
І, таким чином, оцими чудесами – а чудеса звершував Святий Дух, – апостоли проповідували і рознесли Євангеліє по всьому світу. І їм повірили тому, що вони звершували чудеса. А чудеса звершував Дух Святий.
Візьміть інший період з історії Церкви: коли християн мучили. Ось уявіть собі ті страждання, які вони перетерпіли. Можемо як люди перетерпіти такі страждання? Взять, наприклад, того ж Юрія Переможця. Кинули його в яму з вапном, він повинен був згоріть. А він не згорів у ямі. Люди бачили це? Бачили. І вірували в те, що Юрій Переможець сповідує віру в істинного Бога. І от таким чином мученики своїми стражданнями підтвердили всьому світу, що через них діє Святий Дух. Бо якби Дух Святий не допомагав їм, вони ці страждання просто не витерпіли б. І змушені були б відмовлятися від Христа. А вони від Христа не відмовилися, тому що діяла благодать Святого Духа. Спасалися мученики чи не спасалися? Спасалися. І це спасіння, яке звершив Ісус Христос, розповсюджувалося на людей: на мучеників, на апостолів...
А потім настав період, коли диявол через людей, особливо через людей освічених, філософів, став спотворювати Божественне Одкровення. Яким чином спотворювати? А ось, наприклад, Арій. Він вчив, що Син Божий є творіння, а не Творець. Що Бог-Отець створив Сина, як створив рід людський, як створив тварин, так і Сина створив. І інших багато єресей виникло в ті часи. І Церква подолала оці єресі. Яким чином подолала Церква ці єресі? Через святих отців. Бо святі отці розкрили Одкровення так, що світ повірив їм, а не повірив єретикам. Чому повірив світ святим отцям, а не повірив єретикам? А тому, що діяла благодать Святого Духа в отцях. І тому вони виклали так Божественне Одкровення, євангельське вчення, апостольське вчення, що ніхто не міг протистоять. Ніхто не міг протистояти благодаті Святого Духа! І таким чином Дух Святий продовжував спасіння людського роду, зберігаючи їх в ісповідуванні правдивого Божественного вчення.
Дальше, візьміть преподобних отців, подвижників, які роздавали усе своє майно, і йшли в пустелі, і боролися. З ким боролися? Боролися із своїми гріхами і боролися з дияволом, із злими духами, які спокушали їх на гріхи. І вони перемагали. Перемагали злих духів, і диявола, і перемагали свої власні людські похоті, гріховні навики. Якою силою? Благодаттю Святого Духа.
І таким чином благодать Святого Духа діяла і спасала рід людський від гріха і від смерті. Є докази того, що благодать Святого Духа спасла, чи нема? Є. Які докази? Святі. Ось, наприклад, преподобний Іов, Амфілохій, преподобні Антоній, Феодосій, всі печерські. А хіба тільки вони? А скільки їх у світі! І в усі віки. І оце є доказ дії благодаті Святого Духа.
Та слухаючи все це, кожен із нас подумає: «А яке воно відношення має до мене? Вони то спаслись, а я чи спасусь?» Турбується Бог, Дух Святий про спасіння кожного із нас? Турбується. Турбується і тому веде кожного із нас до спасіння різними засобами. І коли от закликає нас виконувать заповіді. Яким чином закликає? А ось приходите ви в церкву, чуєте Слово Боже. Оце і є заклик. Ідіть цією дорогою. Підете цією дорогою – досягнете спасіння. А якщо не підете цією дорогою?
І ті, які слухають Слово Боже, виконують його, досягають спасіння, досягають вічного життя. Але з допомогою благодаті Святого Духа. Дух Святий благодаттю допомагає.
Із чого видно, що благодать Святого Духа діє в храмі? А видно з того, що коли безбожники приходять іноді в храм – кажуть: «Якась аура в храмі! Якісь там енергії діють!». Тобто навіть безбожники відчувають у храмі дію благодаті Святого Духа. Тільки називають то аурою, то енергіями різними. Але те, що діє на них благодать Святого Духа, – вони це відчувають.
Але коли ми не слухаємо Духа Святого, не виконуємо євангельське вчення, тоді Господь посилає нам страждання. Допускає Господь страждання. Для чого? Для того, щоб у стражданнях ми навернулись до Бога. Бо коли людина навертається до Бога? Коли їй все в житті добре: вона багата, владу має, славу має, – Бог їй не потрібний, бо вона «сама все знає». А ось коли починає страждать, хворіть, до лікарів звертається, а лікарі не можуть їй допомогти, отоді ця людина звертається до Бога як до останньої надії. І каже: «Господи, допоможи мені». І звертається зі щирою молитвою. Чому зі щирою? А тому, що болить все. Страждає тіло, страждає душа. І людина не може витерпіти ці страждання. І звертається до Бога. Допомагає Бог? Допомагає. І ось коли та людина, яка страждає невиліковною хворобою, отримує зцілення, буде вона вірити в Бога? Буде. Буде виконувати заповіді? Буде. А все це дія благодаті Святого Духа.
Візьмім наше сьогодення. Іде війна, страждають люди. Чому вони страждають? Чому український народ страждає? А тому, що багато грішимо. Гріхів багато. Ось ви візьміть цю злополучну корупцію. Всі обіцяють перемогти цю корупцію. І не можуть перемогти. І не можуть. Тому, що створена така зла система, що людина одна – президент там чи уряд – не може подолать. І тому Господь посилає страждання для того, щоб люди усвідомили свої гріхи, покаялися, і тоді Господь пошле нам мир і спокій.
Тепер у деяких виникає питання: а чому агресор до цього часу не переможе? Чому? І кому допомагає Бог? Нам, страждаючим українцям, чи агресору? Кому він допомагає? Агресору? Якби агресору допомагав, то це означало б, що Бог допомагає злу. Але Бог не може допомагати злу. Там, де зло, там Бога нема. Бог там, де добро, де правда. А де правда – у нас чи в агресора? Де правда? Ми напали на Росію чи Росія на нас? Всім видно, всьому світу, що Росія напала і вона є агресором щодо України. А раз вона агресор, то Бога з агресором нема. Не треба думати, що ось він має зброю, велика сила його… Гітлер теж мав велику силу, захопив усю Європу і третину території Радянського Союзу, а чим закінчилося? Закінчилося тим, що сам себе застрелив. Німеччина була переможена. Так і тут. Чим закінчиться ця агресія? Ми віримо, і переконані, що закінчиться перемогою добра, перемогою правди, а не зла і неправди. А оскільки з нами правда, з нами добро, то перемога – наша.
Але коли? Тоді, коли ми навернемося до Бога. Коли покаємося у своїх гріхах. Коли подолаємо оцю корупцію. І не тільки корупцію, а взагалі неправду, несправедливе ставлення людей – одного до другого. Подивіться: одні багаті безмірно, безмірно багаті, причому багатство своє отримали несправедливо. А люди страждають. То є тут правда? Але ж вони теж християни. А якщо не християни, то вірять в існування Бога. То чому ви не живете по правді? Не хочете добровільно жити по правді? Благодать Святого Духа поставить вас в таке положення, що ви втратите все це!
І як приклад того – президент колишній Янукович. Скільки він зібрав багатства! Користується він цим багатством? Страждає. Страждає, тому, що жив несправедливо. І Господь хоче навернути його, щоб він став на шлях правильного життя. Це я як приклад навів. А хіба він один такий! Багато таких. І допоки вони не навернуться до Бога, будемо страждать і ми разом з ними. А коли навернуться, і весь наш народ навернеться до Бога, тоді Господь пошле нам мир, злагоду і благоденственне життя.
Як ви бачите і з історії Церкви, і народів, благодать Святого Духа діє різними способами, але веде до однієї мети: до очищення від гріха, до подолання гріха в кожній людині і до вічного блаженного життя. Ось в цьому і полягає дія Святого Духа. І цю подію, мої дорогі браття і сестри, сьогодні святкуємо.
Шануємо Святого Духа, але не повинні думать, що Дух Святий діє, а Син Божий, Господь Ісус Христос – не діє. Неправда. Ісус Христос сказав, прощаючись з апостолами: «Я з вами до кінця віку». Якщо Він сказав, що Він з нами до кінця віку, то значить, Він з нами. І діє разом із Святим Духом. Так само, як і Бог-Отець. Що, Бог-Отець не діє? Діє. Таким чином, виходить, що діє і Дух Святий, і Син Божий, Господь Ісус Христос, і Бог-Отець. Там, де діє Дух Святий, там діє і Отець, і Син. Тому ми і святкуємо Святу Трійцю: тому, що спасла нас Свята Трійця від гріха і від смерті.
Але спасіння, як говорить апостол Павло, ми маємо в надії. Тобто ми спасіння ще повне не отримали. Чому не отримали? Тому, що помираємо. Помираємо ж... А Ісус Христос воскрес і не помирає. Тому і ми – з надією, що в свій час воскреснемо і будемо з такими ж тілами нетлінними, як і нетлінне тіло Господа нашого Ісуса Христа. І все це – результат любові Божої до Свого творіння, до нас, грішних. Грішні ми, але Господь любить і нас грішних. І тому спасає нас, і послав Сина Свого, принизив Його до голгофських страждань, до смерті, але вивів нас до життя вічного.

Йому слава навіки-віків!
За матеріалами прес-центру Київської Патріархії.

Цитати

Цитати

Найкраще на сайті: