субота, 3 грудня 2016 р.

Різдвяний піст : дозволи і обмеження.

Різдвяний піст розпочався 28 листопада і закінчується 6 січня, напередодні Різдва Христового. Головною метою посту є духовне очищення людини.
Тому піст являє собою не просто відмову від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок, з тим, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва Христового.
Різдвяний піст вважається несуворим. Не можна вживати їжу тваринного походження: м'ясо, яйця і молочні продукти. Інші обмеження змінюються залежно від дня тижня.
Якщо не станеться ніякого свята, то в понеділок, середу і п'ятницю покладається рослинна їжа без олії, а у вівторок і четвер - з олією, у суботу ж і неділю, аж до 2 січня, до них додається риба.
Крім того, риба дозволяється й у великі свята - Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), день святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам'яті деяких святих - апостолів Матвія (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня).

Умовно піст можна розділити на три періоди
З 28 листопада по 19 грудня включно найсуворіші дні посту - середа і п'ятниця. У ці дні можна їсти тільки неварену їжу (так зване сухоїдіння). Зазвичай на стіл подають хліб, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед. П'ють - тільки воду, гарячі напої не можна.
Заборонені вино і олія. По понеділках можна їсти гарячу рослинну їжу (але без олії), а по вівторках, четвергах, суботах і неділях можна гаряча рослинна їжа, рослинна олія, риба і вино. 4 грудня (свято Введення в Храм Пресвятої Богородиці) нестрогий піст також, на який би день не випало це свято.
З 20 грудня по 1 січня включно піст посилюється. По вівторках і четвергах риба в цей період заборонена, в іншому ж все залишається так само, як і було до цього.
Тим не менш, з самого початку посту і по 1 січня включно можна вживати рибу та вино у вівторок і четвер, коли трапляється святої зі славослів'ям або , яке має пам'ятний знак, а також у понеділок, середу і п'ятницю, збігаються з храмовими святами або пильнуваннями.
Найсуворіший піст дотримується з 2 січня по 6 січня - у період передсвята Різдва Христового. Сухоїдіння поширюється на понеділки, середи і п'ятниці. У вівторок і четвер можна їсти гарячу рослинну їжу без олії; в суботу і неділю масло дозволено. Риба і вино під забороною.
Дуже суворий пісний день в Святвечір - переддень Різдва. До першої зірки прийнято відмовлятися від їжі, а ввечері розговляються кутею  - кашею з ошпареної крупи (зазвичай пшеничною) з різними добавками.

Прес-служба Закарпатської єпархії УПЦ КП.

Цитати

Цитати

Найкраще на сайті: