+

субота, 3 грудня 2016 р.

Різдвяний піст : дозволи і обмеження.

Різдвяний піст розпочався 28 листопада і закінчується 6 січня, напередодні Різдва Христового. Головною метою посту є духовне очищення людини.
Тому піст являє собою не просто відмову від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок, з тим, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва Христового.
Різдвяний піст вважається несуворим. Не можна вживати їжу тваринного походження: м'ясо, яйця і молочні продукти. Інші обмеження змінюються залежно від дня тижня.
Якщо не станеться ніякого свята, то в понеділок, середу і п'ятницю покладається рослинна їжа без олії, а у вівторок і четвер - з олією, у суботу ж і неділю, аж до 2 січня, до них додається риба.
Крім того, риба дозволяється й у великі свята - Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), день святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам'яті деяких святих - апостолів Матвія (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня).

Умовно піст можна розділити на три періоди
З 28 листопада по 19 грудня включно найсуворіші дні посту - середа і п'ятниця. У ці дні можна їсти тільки неварену їжу (так зване сухоїдіння). Зазвичай на стіл подають хліб, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед. П'ють - тільки воду, гарячі напої не можна.
Заборонені вино і олія. По понеділках можна їсти гарячу рослинну їжу (але без олії), а по вівторках, четвергах, суботах і неділях можна гаряча рослинна їжа, рослинна олія, риба і вино. 4 грудня (свято Введення в Храм Пресвятої Богородиці) нестрогий піст також, на який би день не випало це свято.
З 20 грудня по 1 січня включно піст посилюється. По вівторках і четвергах риба в цей період заборонена, в іншому ж все залишається так само, як і було до цього.
Тим не менш, з самого початку посту і по 1 січня включно можна вживати рибу та вино у вівторок і четвер, коли трапляється святої зі славослів'ям або , яке має пам'ятний знак, а також у понеділок, середу і п'ятницю, збігаються з храмовими святами або пильнуваннями.
Найсуворіший піст дотримується з 2 січня по 6 січня - у період передсвята Різдва Христового. Сухоїдіння поширюється на понеділки, середи і п'ятниці. У вівторок і четвер можна їсти гарячу рослинну їжу без олії; в суботу і неділю масло дозволено. Риба і вино під забороною.
Дуже суворий пісний день в Святвечір - переддень Різдва. До першої зірки прийнято відмовлятися від їжі, а ввечері розговляються кутею  - кашею з ошпареної крупи (зазвичай пшеничною) з різними добавками.

Прес-служба Закарпатської єпархії УПЦ КП.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: