+

вівторок, 27 січня 2015 р.

Новий архієрей Закарпаття

25 січня 2015 р. у Володимирському кафедральному соборі Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет очолив служіння Божественної літургії, під час якої було звершено хіротонію на єпископа Ужгородського і Закарпатського ієромонаха Варсонофія (Рудніка), обраного на цю кафедру рішенням Священного Синоду від 24 січня 2015 р. (Журнал засідання №2). Напередодні, 24 січня, після Всенічного бдіння, відбулося наречення ієромонаха Варсонофія (Рудніка) на єпископа Ужгородського і Закарпатського. За богослужінням Його Святості співслужив собор архієреїв, які прибули до столиці привітати свого Предстоятеля з днем народження та численне духовенство.

Перед початком літургії наречений на єпископа ієромонах Варсонофій склав сповідання православної віри. Після відпусту Святійший Патріарх виголосив до нового співбрата єпископа Варсонофія повчальне слово:

«Коли закінчилися свята Різдва Господа нашого Ісуса Христа і Його Хрещення в Йордані від Іоана заради нашого спасіння, благодаттю святого Духа, обранням Священного Синоду нашої Церкви ти поставлений на єпископське служіння.

В молодому віці як Тимофій, ученик апостола Павла ти був покликаний на служіння Богові і Його Церкві. Ніколи не забувай знамення, яке ти бачив у своєму житті і через яке ти став на шлях служіння Богові.

Ти отримав вищу світську і духовну освіту, був секретарем Почаївської міської ради, потім залишив світський образ життя і став ченцем, будучи в останній час насельником Свято-Феодосіївського монастиря міста Києва. Тепер тобі предстоїть вище служіння в Церкві, в Закарпатській області, відповідальніше служіння і набагато тяжче.

Багато хто із архієреїв з радістю йдуть на це служіння не тому, що з радістю хочуть нести хрест скорбот, а тому що насамперед бачать в архієрействі духовну владу, славу і земне благополуччя. Вони забувають, що з прийняттям єпископського сану вони не позбавляються чернечих обітниць даних Богові при свідках. Тому такі архієреї хоч і ревно починають своє служіння та погано закінчують.

Ми сподіваємось, що ти погодився бути єпископом згідно настанови апостола Павла «бажаєш доброго діла», а не архієрейської влади і слави. Добре діло – це ретельне виконання своїх архіпастирських обов’язків, постійне звершення богослужінь, проповідь слова Божого і постійне піклування про духовенство і паству, і не в меншій мірі терпіння скорбот і великих труднощів, властивих керуванню. Ми ніколи не повинні забувати, що наше життя тимчасове, а Бог створив нас для життя вічного і про це ніхто із нас, священнослужителів, і взагалі всіх віруючих, не повинен забувати.

Найбільшим гріхом недостойних єпископів є користолюбство і любов до розкішного життя. Не треба забувати, що ми, архієреї, насамперед ченці, які зреклися багатства. А те, що ми маємо не наше, а церковне, тобто Боже і дано нам в розпорядження, а не для розкішного життя. Треба дивитися на те, що ми маємо як на церковне багатство, а не як на власне, тоді єпископ навіть маючи і багатство може бути убогий духом, тобто не мати багатства світу цього ні в серці, ні в розумі, пам’ятаючи, що ніхто із смертних не взяв з собою в потойбічне життя нічого матеріального, ні грошей, ні майна, ні одягу. Все земне ми залишимо на землі. З нами піде у вічність тільки духовне, тобто любов і всіляке добро. Тому Христос сказав: «Збирайте скарби собі на небі».

Єпископ як добрий пастир насамперед повинен дбати про своє власне спасіння. Тільки в такому випадку він може служити спасінням для своєї пастви, бо як любов до пастви велика, то він не шкодує ні сил, ні здоров’я, ні самого життя.

У всі часи були різні єпископи, серед них були і є такі єпископи, що швидко забувають про свої пастирські обов’язки. Але ти май на увазі перед собою образ великих вселенських учителів і святителів, а також наших українських святителів. У хвилини сердечної молитви частіше звертайся до своєї совісті і не заглушуй її голосу, набирайся терпіння і завжди пам’ятай слова Христа Спасителя звернені до апостола Павла: «Сила Моя виявляється в немочі», тобто коли людина відчуває своє безсилля, тоді Господь посилає свою благодать, яка на фоні людського безсилля виявляє і показує Божественну всемогутність. Не зневажай порад своїх старших співбратів і спів служителів-єпископів, не забувай про сповідання віри і обітниці, які ти дав сьогодні як це роблять деякі архієреї вважаючи, що вони, тобто обітниці, є якоюсь формальністю під час посвячення в єпископа. Працюй на утворення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви. Сьогодні Господь створює благоприємні умови для нашого єднання.

Твоє служіння проходитиме на Закарпатті, в твої обов’язки буде входити нагляд за служінням пастирів та інших членів кліру. Як ти маєш намір здійснювати цю складну справу? Якщо тільки шляхом наказів і розпоряджень, то результат такого адміністрування буде сумний як для дорученої тобі пастви, так і для тебе особисто. Якщо ж ти будеш керувати своєю паствою в дусі батьківського піклування, то плоди твого керування будуть добрими. Це не виключає застосування в одних випадках необхідної і спасительної суворості, а в інших – батьківської поблажливості. В архієрея не має права на лінивство, безтурботність і байдужість. Він повинен постійно працювати на благо Церкви і на своє спасіння.

Апостол Павло в бесіді з Єфеськими єпископами сказав: «Пильнуйте себе і все стадо, в якому Дух святий поставив вас бути єпископами, пасти Церкву Господа і Бога, яку Він придбав Своєю кров’ю». Лише за цієї умови скарб благодаті, який ми одержуємо в єпископській хіротонії стає для нас джерелом сили, в іншому випадку благодать Божа відступає від єпископа і він перетворюється на звичайного адміністратор, нехай не буде цього з тобою. А зараз улюблений у Христі брате зійди на це місце, прийми архієрейський жезл і від даної тобі Благодаті Святого Духа дай народу божому благословення»

Патріарх Філарет вручив владиці Варсонофію символ архіпастирського служіння – єпископський жезл, після чого нововисвячений єпископ подав народу своє перше архієрейське благословення.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: