+

пʼятниця, 9 листопада 2018 р.

Преподобний Нестор Літописець.

9 листопада - день пам'яті преподобного Нестора Літописця, Печерського, в Ближніх печерах (бл. 1114). 
«Літописець Руский съ Богом починаемъ. Отче благослови. Повість временныхъ літъ черноризца Федосьева манастыря Печерьскаго, откуду есть пошла Руская земля и хто в ней почалъ пірвіе княжити...» Так розпочинається знаменитий «Літопис руський», одне з основних джерел нашої давньої історії.
А чорноризця звали Нестором, це чи не перший наш письменник, ім’я якого ми знаємо. Це і одна із центральних фігур нашої культури, і один зі стовпів нашої духовності. Адже, як писав святитель Димитрій Ростовський (Туптало) у житії Нестора, літописця руського, «кожна річ, коли писанням утверджена не буде, прийде у забуття та невідання... Коли б не був Мойсей од Бога навчений та у книгах своїх не лишив нам, усе б довгота часу покрила, як тьма, і привела б у невідання... Відповідно до того і в останнії ції літа явив Господь у Руській нашій землі, в Печерському святому монастирі, завжди пам’ятного письменника, преподобного отця нашого Нестора, що просвітив наші очі, приводячи нас у користь та подяку Богові, коли написав нам про начало й першу будову руського нашого світу...»
До нас дійшло вкрай мало відомостей про цього святця. Знаємо лише, що сімнадцятирічним прийшов до первоначальників печерських Антонія й Феодосія, бажаючи стати ченцем, а по їхній смерті, прийнявши іночий сан від ігумена Стефана (до речі, першого єпископа Волинської землі), брав участь у їхньому прославленні. Багато років брат Нестор виконував особливий послух: складав літописа. Звісно, й до того на Русі при дворах князів проводилися розрізнені записи про видні події, писались і зберігалися різноманітні документи. Були й приватні папери, у яких так чи так висвітлювалися суспільно важливі факти, були й записи народних переказів про минувшину. Дослідник і перекладач «Літопису руського» сучасною українською мовою Леонід Махновець пише, що «найраніше зведення літописних матеріалів ... склала, мабуть, група світських та духовних осіб із оточення Володимира Святославича... Ігумен Києво-Печерського монастиря Никон у 1072–1073 роках зробив нове зведення давніших і подальших літописних матеріалів». Далі цю працю продовжив ігумен Йоан, а після нього – отець Нестор. Завдяки його старанням збереглася для всіх грядущих поколінь безцінна інформація про наше предковічне минуле, про діяння наших пращурів, про часи язичницькі та про добу християнського просвічення Русі. І хоча на якомусь етапі переписування цієї «Повісті врем’яних літ» ім’я Нестора зникло з пергаментів, та не затерлося у віках.
Ми ж промовмо разом зі святителем Димитрієм: «Молитвами ж преподобного цього письменника хай би й ми були вписані у книги життя Агнця Божого...»

Прес-служба Закарпатської єпархії.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: