+

субота, 13 жовтня 2018 р.

14 жовтня - Покрови Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Свято Покрови Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії було встановлене на Русі у 2-й половині ХІІ ст., а причиною цієї урочистості, згідно відомої версії, стало Господнє диво 910 р., опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського.

У житії розповідається, що коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих. Вона молилася і простягала над прочанами храму омофор. «Чи бачиш ти пречисту Матір усіх?» - Запитав Андрій учня, не вірячи своїм очам. «Бачу, святий отче, і жахаюся», - відповів Єпіфаній.
Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. Потім, підійшовши до Престолу, продовжувала Свою молитву, закінчивши яку, Вона зняла зі Своєї голови покривало і простягнула його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів - видимих і невидимих. Пресвята Матір Ісуса сяяла небесною славою, а покров у руках Її блищав «краще променів сонячних».
Преблагословенна Богородиця просила Господа Ісуса Христа прийняти молитви всіх людей, хто кличе Його Пресвяте Ім'я і вдається до Її - перед Ним - заступництва. «Царю Небесний, - в молитві, оточена ангелами, просила Всеблагодатная Марія, - прийми кожну людину, що молиться до Тебе і закликає Ім'я Моє на допомогу…»

Святі Андрій і Єпіфаній, що удостоїлися споглядати, як молиться Богоматір, «довгий час дивилися на розпростерте над народом покривало і на блискучу на зразок блискавки славу Господню, аж доки була там Пресвята Богородиця, мабуть, було і покривало; по відходу ж  Її зробилося і воно невидимим, але, взявши його з Собою, Вона залишила Божу благодать, що була там».

Дивне з’явлення Богородиці, що, згідно волі й повеління Господніх, покриває вірних християн, підбадьорило і втішило греків, зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів.

Через 78 років онуки тих, над ким Божа Матір тримала Небесний омофор у Влахернському храмі, вирушили на великий і небезпечний подвиг - навертати до Бога та хрестити давньоруських напівдикунів-язичників, вчити їх читати, писати і просто жити по-людськи, а не ледь не «звіриним звичаєм». Або, використовуючи біблійну лексику, вони ґрунтовно "прищеплювали" язичницькі "гілки" походженням з усуціль неплідної і згубної - "дикої за природою оливи" до дуже "доброї оливи" благодатної й спасенної та зцілюючої (душу і тіло) християнської віри. Ту, котру міцно "тримає" її потужний - заснований і виплеканий Господом старозавітній "святий корінь" (Рим.11:16-24). З тих пір і оберігає та захищає істинних і твердих, у своїй вірі й довірі Богові, християн простягнений над ними - у силі, владі й благодаті Святого Духа - Покров Пресвятої Богородиці.  А (чомусь) забуте грецькою Церквою - мабуть, через трагічне падіння Константинополя у 1453 р. - це свято стало на Русі одним з улюблених.
Одначе ми, напевно, а надто нині, коли особливо зловісно й тривожно диявольсько-демонічна "ось, темрява землю вкриває, а морок - народи" (Іс.60:2), ніяк не маємо, при цьому, права дещо геть забувати і нехтувати. Й, насамперед, що, забезпечуючи над Своїми - правдиво й непохитно - вірними цей могутній і надійний захист і покров, водночас Божественний Спаситель - серед іншого - дав Своїй Церкві Христовій Сходу і Заходу, зокрема, отакі важливі заповідь і повеління: "щоб усі [Мої учні й послідовники] були єдине"  і "щоб вони були звершені в єдності" (Ін.17:21,23). В єдності і любові. Та "ось даю вам владу наступати на змій, і на скорпіонів, і на всяку силу вражу; і ніщо не зашкодить вам" (Лк.10:19). Або, як про це ж саме напоучує св. апостол Яків, "отже, покоріться Богові та [відважно й рішуче] спротивляйтеся дияволові, - і він утече від вас" (Як.4:7). І, зрештою, "тільки очима твоїми будеш дивитися і [Божу] помсту над беззаконними [і нечестивими - внутрішніми і зовнішніми] бачити. Бо ти сказав: "Господь - надія моя", і Всевишнього ти обрав за оборонця собі" (Пс.90:8,9).
У т. ч. "і того ворога" - підступного й зухвалого імперського агресора і загарбника, "хто прийшов з [країв] півночі, віддалю від вас, і вижену в землю безводну і порожню... і піде від нього сморід, і підніметься від нього смердота, оскільки він наробив багато зла" (Іоїл 2:20; Єз.39:2). Й тому-то нині, як урочисто каже й велить Слово Господнє, "утішайте, утішайте народ Мій, - говорить Бог ваш; говоріть до серця Єрусалима" - як того, що на Святій Землі, так і над Дніпром (Києва), - "і сповіщайте йому, що сповнився час боротьби його, що за [беззаконня і] неправди його зроблено відкуплення, тому що він від руки Господньої прийняв удвічі за усі [переступи і] гріхи свої" (Іс.40:1,2).
Але головне тут - це "добровільна" відкупительна жертва Месії-Христа на Голгофі. Саме та, коли Він забрав від нас і поніс на Собі всі ці наші помилки, провини й прокляття, немочі, недуги і хвороби, "і ранами Його ми зцілилися" (Іс.53:4-7). Це та жертва, що милосердно принесла в цей світ усю повноту Господнього прощення, благословення й благодаті та Його надійний захист і могутній покров. І яку, цю Ісусову жертву, - в щирому покаянні і смиренні, благоговінні й подяці Богові - кожному з нас слід добре усвідомити і вірою прийняти. Та, відповідно, повсякчас - беручи за приклад і взірець Святу Марію - старатися жити й служити Богові і людям згідно біблійно-євангельських заповідей і настанов. Й, зокрема, - серед іншого - неодмінно "досягайте любови; дбайте про дари духовні, а особливо про те, щоб пророкувати" (1Кор.14:1).
В Україні з дня Покрови починалися весілля, а дівчата в цей день ходили до церкви молитися, щоб - за заступництвом Своєї Преблагословенної Матері - Господь Ісус послав їм гарних наречених. Крім того, 14 жовтня, за традицією, урочисто вшановується вітчизняне козацтво та символічно вважається річницею заснування у 1942 р. Української повстанської армії. І ця дата, починаючи від 2015 р., офіційно відзначається в нашій незалежній державі як День захисника України.

Прес-служба Закарпатської єпархії.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: