+

неділя, 28 серпня 2016 р.

Перенесення мощей прп.Феодосія Печерського.

Преподобний Феодосій Печерський – визначна постать в історії становлення чернецтва на теренах України, учень Антонія Печерського. Його особливе значення для православних підкреслює той факт, що Феодосія Печерського канонізували ще у 1108 році, через деякий час після князів Бориса і Гліба.

27 серпня Православна Церква святкує день перенесення святих мощей преподобного Феодосія Печерського. Пошук, віднайдення і перенесення їх до Успенського храму у своїх свідченнях детально описує святий Нестор Літописець, який був безпосереднім учасником події.

Таким чином, ігумен Печерської Лаври Іоанн, зібравши братію, вирішив знайти і перенести мощі засновника Лаври преподобного Феодосія в місце, де його будуть вшановувати і приносити гідне поклоніння. Для виконання цієї місії ігумен обрав Нестора Літописця. Вони пішли разом до печери преподобного, настоятель допоміг визначитися з місцем розкопок і повелів тримати все в таємниці до моменту, доки мощі не знайдуть. Сталося це напередодні свята Успіння Пресвятої Богородиці, за три дні. Нестору дозволили взяти двох помічників, і разом з іноками він пізнім вечором з поклонінням, молитвою і співом псалмів вони приступили до розкопок. Важка робота тривала до опівночі, один брат заміняв іншого, але результату не було.

Скорбота наповнила серця ченців, прийшла думка, що святий не благоволить пошукам і не бажає, щоб його спокій був порушений. Але одночасно з розпачем прийшла й здогадка, що, можливо, потрібно копати в іншому напрямку. Саме це рішення і виявилося вірним. Вже під дзвони, що скликали до заутрені, святий Нестор досяг труни. Він відразу ж послав за ігуменом, і на момент його прибуття монахи побачили “святі мощі, нетлінно почивающі”. За роки, що пройшли з моменту смерті преподобного Феодосія Печерського у 1074 році, значних перемін у вигляді святого не відбулося. “Всі суглоби були цілі, обличчя світле, очі відкриті, вуста зімкнуті, волосся приставше до глави.” – свідчить Нестор Літописець.

В ніч, коли відбувалися пошуки, багато людей спостерігали над монастирем незвичайне світло. А Стефан, єпископ Володимирський, що на той момент відвідував Кловський монастир і був втаємничений у пошуки, помітивши чудесні прояви, вирішив, що перенесення мощей відбулося без нього. І він в ту ж хвилину разом з ігуменом Кловського монастиря Климента, осідлавши коней, поспішив до печери, де був у свій час похований преподобний Феодосій.

Нетлінні мощі Феодосія Печерського з належними почестями були перенесені у спеціально підготоване місце в Успенському храмі в день свята Успіння Пречистої Пресвятої Богородиці. Під час цієї хвилюючої події були присутні єпископи Чернігівський, Володимирський, Переяславський, Полоцький і Юрієвський, ігумени та ченці з багатьох монастирів, безліч православних вірян. Через деякий час мощі перемістили в дорогоцінну срібну раку, яку зробили на пожертви князів. У 1240 році мощі та інші святі реліквії були сховані під спудом собору, що дозволило вберегти святині від розграбування та наруги монголо-татар.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: