+

пʼятниця, 3 лютого 2017 р.

5 лютого- Неділя про митаря і фарисея.Розпочинається підготовка до Великого посту.

Ця неділя – особлива, адже відкриває перед нами перспективу найбільш важливого відрізку богослужбового року і розпочинає підготовку до Великого посту.
Головна мета підготовчих неділь – нагадати нам, що таке справжнє покаяння, той стан душі, коли людина об’єктивно бачить власні духовні вади і погані вчинки, а не шукає такі вади в іншому.
Зовнішньою ознакою цієї підготовки є особливий піснеспів, який від цієї суботи лунатиме кожної Всенічної майже до Пасхи: «Покаяння відкрий  мені  двері, Життєдавче…»
А для того, щоб відкрити ці двері, Церква пропонує відповідне недільне Євангельське читання, завдяки якому неділя й отримала назву – Неділі про митаря і фарисея.
Зараз у списку престижних професій сучасності співробітник податкової поліції або високопосадовець митної служби (сьогоднішні нащадки колишніх митарів) посідають почесні місця та є омріяною ціллю для багатьох молодих людей.
Водночас якщо вас назвуть фарисеєм, скоріше за все, ви образитесь. І невипадково, адже за цим словом міцно закріпилася асоціація з лицемірством та нещирістю.
Та варто замислитися, хто ж були фарисей та митар у часи Господа Ісуса Христа.  
Сьогодні слово «Фарисей» символізує щось погане. Проте 2000 років тому фарисеї були духовною елітою суспільства. «Відокремлені» — буквально перекладається ця назва. Фарисеї вважали себе відокремленими від усього нечистого, незаконного. Знавці обрядів та приписів Тори, вони вважали себе чи не єдиними істинними втілювачами духовних законів у повсякденному житті (мається на увазі Закон Мойсея).
На противагу їм митарі завжди користувались дурною славою – і це зрозуміло, адже мало того, що частину державних податків вони нахабно привласнювали собі, так до всього іншого ще й працювали на язичницьку державу – ненависну Римську імперію. Більшої нечистоти в очах істинного фарисея годі було й шукати!

А тепер поглянемо на текст Євангелія від Луки:

Сказав також і до деяких, які були упевнені в собі, що вони праведні, а інших принижували, таку притчу. 
Два чоловіки прийшли до храму помолитися: один фарисей, а другий митар. Фарисей, ставши, так про себе молився: Боже! Дякую Тобі, що я не такий, як інші люди, грабіжники, неправедні, перелюбники, або як цей митар. Пощу двічі на тиждень, даю десятину з усього, що надбаю.
А митар, стоячи віддалік, не смів навіть очей звести на небо; але, б’ючи себе в груди, говорив: Боже, будь милостивий до мене, грішного!
Кажу вам, що цей пішов до дому свого виправданий більше, ніж той: бо всякий, хто підноситься, принижений буде, а хто принижує себе, піднесеться.

Зазвичай ми звикли дивитися на інших, ретельно фіксуючи їхні вади та з легкістю записуючи їх до стану грішників та ворогів – і Божих, і особистих.
Тим часом будь-який православний молитвослов починається словами так званої «митаревої молитви»: «Боже, милостивий будь до мене, грішного!» Це невипадково, оскільки будь-яке духовне життя людини може розпочатись лише з усвідомлення власних гріхів і недосконалості.
Тож нехай нелицемірне смирення перед Богом та ясне бачення передусім своїх духовних проблем стануть для кожного з нас початком пошуку Правди. А для цього частіше вдивляймося в Мірило дійсної праведності – Господа Ісуса Христа, адже Він і прийшов у цей світ для того, щоб зробити людину по-справжньому досконалою.

Рекомендована публікація

Щодо забезпечення права релігійних громад на зміну юрисдикційної підлеглості

З огляду на те, що протягом останнього часу було поширено низку заяв, де містяться застереження щодо сприяння органів місцевого с...

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)

Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ)
Графік перебування копії Томосу про автокефалію УПЦ на парафіях Закарпатської єпархії УПЦ ( ПЦУ).

Найкраще на сайті: